Pochłaniacz wilgoci na tabletki i w saszetkach – czy warto?

Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Tymczasem nowoczesne domy bywają bardzo szczelne, podczas gdy nierzadko stosowana w nich wentylacja grawitacyjna jest zbyt słaba. Dochodzi więc do niechcianego wzrostu wilgotności, w której utrzymaniu na optymalnym poziomie mogą pomóc pochłaniacze wilgotności. Kiedy warto się na nie zdecydować, a kiedy niezbędne okazują się już znacznie bardziej zaawansowane osuszacze powietrza? Poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą ci zatroszczyć się o swoją rodzinę.

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem domowników i zwierząt oraz dobrym stanem roślin w naszych domach, musimy zadbać o poziom wilgotności w zakresie 40-60%. W połączeniu z odpowiednią temperaturą tworzą one właściwy mikroklimat. Należy pamiętać, że nie warto czekać do pojawienia się szkodliwego grzyba i pleśni – należy reagować od razu. Jak rozpoznać, że w domu pojawiła się wilgoć?

  • Pojawiły się kropelki wody pod sufitem.
  • Szyby są zaparowane lub skrapla się na nich woda.
  • Tapety zaczynają odchodzić.
  • Meble są wilgotne.
  • Czuć delikatny zapach stęchlizny.
  • Pojawiają się zagrzybienia.

By mieć pewność co do swoich podejrzeń, dobrze jest wyposażyć się w higrometr (czujnik dostępny w większości sklepów budowlanych już od kilkunastu złotych) czy mniej zaawansowane papierki wskaźnikowe. Jeśli tylko zauważysz którykolwiek z problemów w swoim domu, możesz postawić na pochłaniacze wilgoci na tabletki lub inne rozwiązania zapobiegające wzrostowi wilgoci, np. osuszacze powietrza. Zobacz, który sprawdzi się u ciebie.

Pochłaniacz wilgoci na tabletki – co to jest?

Pochłaniacz wilgoci to najczęściej wkład absorbujący wilgoć z pojemnikiem na wodę. Jako absorbent wykorzystywane są sole, np. chlorek sodu czy chlorek wapnia. Pojemniki muszą być otwarte lub perforowane, a niektóre z nich przyjmują również bardzo dekoracyjne kształty. Można je więc stosować w pomieszczeniach pełniących funkcję reprezentacyjną, stawiając je na komodzie czy półce.

 

Na skutek pochłaniania wilgoci z powietrza, zastosowana w pochłaniaczach tabletka stopniowo zmniejsza swoją objętość – gdy dojdzie do jej całkowitego zużycia, konieczna jest wymiana. Większość producentów deklaruje żywotność sięgającą 1-3 miesięcy, jednak zastosowane w łazience mogą wymagać nowego wkładu już po ok. 2 tygodniach. Do pomieszczeń, w których wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie (np. łazienka, garaż), istnieją rozwiązania o masie 1 kg, które dają możliwość stosowania przez dłuższy czas.

Pochłaniacze wilgoci w saszetkach – co to jest?

Istnieją również pochłaniacze wilgoci w saszetkach, czyli torebki wypełnione granulatem lub proszkiem z substancją pochłaniającą wilgoć. Są stworzone ze specjalnej włókniny, a jako absorbent w ich wnętrzu stosowany jest najczęściej żel krzemionkowy. Wykazuje duże właściwości higroskopijne, a dzięki gęstoporowatej budowie jest w stanie przyjąć dużo wilgoci. Nierzadko wykorzystuje się także inne syntetyczne substancje.

 

Pochłaniacze wilgotności w saszetkach są dostępne w objętości od zaledwie 5 do aż 500 g. Istnieją rozwiązania, które można wykorzystywać wielokrotnie – po pierwszym zużyciu należy wysypać je na tacę i włożyć do odpowiednio nagrzanego piekarnika. Zarówno w tym procesie, jak i podczas recyklingu należy przestrzegać wytycznych producenta.

Optymalna wilgotność w mieszkaniu
Optymalna wilgotność w mieszkaniu wpływa pozytywnie na domowników i roślinność (źródło: Unsplash)

Pochłaniacze wilgoci – czy warto?

Nic dziwnego, że wiele osób, które mają problemy z wilgocią w pomieszczeniach, zastanawia się nad zakupem chemicznego pochłaniacza wilgoci na tabletki czy wkłady. Reklamy kuszą skutecznością, a urządzenia dostępne w sieciach hipermarketów wydają się być tanim rozwiązaniem problemów. Czy aby na pewno? Policzmy!

 

Przy 25°C i 80% wilgotności w mieszkaniu 50 m2 w powietrzu znajduje się 2,8 l wody. Żeby zmniejszyć wilgotność do 50%, musimy usunąć z powietrza ok. 1 l wody. W mieszkaniu przebywają 2 osoby. Każda z nich przy siedzącym trybie życia wydziela 800 ml wody dziennie przez skórę i oddychanie. Dodatkowa woda paruje podczas gotowania, prania czy kąpieli. Można zatem założyć, że do usunięcia mamy ok. 5 l wody na dobę. Oczywiście część tej wody zostanie odprowadzona przez wentylację. Ta jednak nie rozwiązuje problemu w czasie deszczowej pogody lub gdy mieszkamy w miejscach wilgotnych (przy zbiornikach wodnych czy przy lesie).

Opinie użytkowników

Przed zakupem pochłaniacza na tabletki polecamy również zapoznanie się z opiniami użytkowników. Według większości z nich ilość zbieranej przez pochłaniacz wody nie przekracza 200 ml na dobę przy wysokiej wilgotności. Nawet jeśli zakupimy kilka urządzeń, wydajność może być niewystarczająca. Do podanych warunków minimalna wydajność osuszacza powinna bowiem wynosić ok. 10 litrów na dobę. Tylko taki sprzęt da nam gwarancję pozbycia się wilgoci z powietrza.

Zastosowanie pochłaniaczy wilgoci

Z naszych obliczeń i opinii wielu użytkowników wynika, że nie jest to sprzęt godny polecenia w przypadku problemów z wilgocią w mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że jest bezużyteczny. Idealnie sprawdza się w garderobach, składzikach z żywnością i innych miejscach o małych powierzchniach (zalecamy nie więcej niż kilka m²), w których chcemy obniżyć wilgotność.

Pochłaniacze wilgoci mogą być stosowane w garderobie
Pochłaniacze wilgoci mogą być stosowane w garderobie (źródło: Unsplash)

Pochłaniacze wilgoci – zarówno te na tabletki, jak i te w saszetkach – można wykorzystywać w domu. Niektórzy użytkownicy decydują się na ich wyłożenie w miejscach, gdzie pojawia się wilgoć: w łazience, kuchni, czy pralni. Znajdują swoje zastosowanie również w garderobach czy kosmetyczkach. Niekiedy wykorzystywane są także w garażu/warsztacie.

 

Osuszacze powietrza

Gdy poziom wilgoci w mieszkaniu jest zbyt wysoki, by poradził sobie z nim pochłaniacz, istnieją bardziej zaawansowane rozwiązania – osuszacze powietrza do użytku domowego. Zastosowane w nich technologie sprawiają, że urządzenia nie tylko osuszają powietrze, ale także “wyciągają” nadmiar wody z wilgotnych ścian, a skropliny gromadzą w specjalnym pojemniku.

 

Warto zauważyć, że nowoczesne osuszacze powietrza są wyposażone w liczne, bardzo wygodne rozwiązania. To przede wszystkim higrometr, który umożliwia automatyczne działanie bez większej ingerencji użytkownika. Na uwagę zasługują również przejrzyste panele sterowania, które umożliwiają wygodne ustawienia: programowanie w czasie, zmianę trybu pracy czy komunikowanie o napełnieniu zbiornika.

 

Zanim jednak wybierzesz osuszacz dla siebie, weź pod uwagę jego wydajność i kubaturę pomieszczenia, w którym będzie pracował. Warto również uwzględnić jego głośność - zwłaszcza w przypadku, gdy urządzenie ma pracować przez dłuższy czas lub stale.

 

Osuszacze powietrza do domu – przykładowe modele

Sharp UD-P16E-W

Sharp UD-P16E-W to osuszacz kondensacyjny z nowej serii japońskiego producenta. Osiąga wydajność na poziomie 16l/24h i przepływ powietrza do 146 m³/h. Można więc wykorzystywać go w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m². To urządzenie o przeznaczeniu domowym – przyczynia się do regulacji poziomu wilgotności i posiada dodatkową funkcję suszenia prania, dzięki której wspiera w obowiązkach w okresach jesieni i zimy. Producent zastosował w nim również praktyczną funkcję “Swing” – ruchome żaluzje poziome sprawiają, że powietrze jest efektywnie rozprowadzane po całej przestrzeni.

Osuszacz powietrza Sharp UD-P16E-W
Sharp UD-P16E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P16E-W może pochwalić się dobrymi parametrami: głośność sięga 48 dB, a maksymalny pobór energii to zaledwie 250 W. W urządzeniu znajdziemy także w duży, 3,8-litrowy zbiornik na skropliny oraz bardzo przydatny wyłącznik przepełnieniowy, który chroni przed zalaniem pomieszczenia. Użytkownicy doceniają również timer 24h i blokada rodzicielska.

 

Air&me Lary

Air&me Lary to osuszacz powietrza o wydajności sięgającej 12l/24h oraz przepływie powietrza na poziomie do 120 m³/h, a więc może pracować w przestrzeniach o powierzchni do 40 m². Urządzenie posiada higrometr, dzięki któremu kontroluje pracę automatyczną w inteligentnym trybie Hygrosmart. Oznacza to, że w pomieszczeniu mogą stale panować optymalne warunki – wilgotność względna będzie bowiem utrzymywana na poziomie 47-53%. Osuszacz oferuje również 2 dodatkowe tryby pracy: suszenia prania i nocny. Warto także podkreślić, że został wyposażony w jonizator, który dodatkowo neutralizuje szkodliwe drobnoustroje.

Osuszacz powietrza Air&me Lary
Air&me Lary

Osuszacz powietrza Air&me Lary wyróżnia bardzo niska głośność – do 36 dB. Posiada intuicyjny panel sterowania i przejrzysty wyświetlacz, dzięki którym może pochwalić się prostą obsługą. Producent wyposażył urządzenie w 2-litrowy zbiornik z funkcją “pełny zbiornik”, która zatrzymuje jego działanie w momencie przepełnienia pojemnika.

 

Rotenso Dorai D16X

Rotenso Dorai D16X to osuszacz kondensacyjny o wydajności 16l/24h i przepływie powietrza do 150 m³/h, który został dodatkowo wyposażony w Super Jonizator ze zdolnością do neutralizacji zarodników pleśni i grzybów. Może być stosowany w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m². Wyróżnia go funkcja skutecznego utrzymywania wilgotności na wybranym poziomie w zakresie 35-85%. Nowocześni użytkownicy doceniają także moduł Smart Wi-Fi, który pozwala na zdalne sterowanie. Dla ich komfortu niemałe znaczenie ma również szeroki kąt nawiewu.

Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D16X
Rotenso Dorai D16X

Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D16X pracuje cicho – w zakresie 41-46 dB(A). Maksymalny pobór energii w tym modelu sięga 430 W. Doceniamy także 3-litrowy zbiornik na skropliny oraz wyłącznik przepełniowy. Urządzenie pracuje bez dużej ingerencji użytkownika i nie ma obaw o zalanie pomieszczenia. Na uwagę zasługują również antykorozyjne pozłacane lamele i funkcja automatycznego odszraniania parownika. Producent zastosował także szereg udogodnień: timer 24h, kółka i uchwyty.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.