Osuszanie pomieszczeń po zalaniu – co robić?

Zalane domy i mieszkania to nie tylko skutek zaniedbań technicznych. Problem ten dosięga nas coraz częściej również ze względu na zmiany klimatyczne, z powodu których dochodzi do nagłych i bardzo intensywnych opadów deszczu. Co powinieneś zrobić, gdy spotka to ciebie? Podpowiadamy, jak przebiega osuszanie pomieszczeń po zalaniu i przedstawiamy sprawdzone urządzenia, które z pewnością pomogą ci przyspieszyć cały proces.

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu
Lokalne podtopienia to jeden ze skutków zachodzących zmian klimatycznych (źródło: Unsplash)

Przyczyny zalania budynku mogą być naprawdę różne: od nagłych i ulewnych deszczy powodujących powodzie po poważne wady konstrukcyjne. Niezależnie jednak od nich, zawsze należy reagować szybko i w sposób przemyślany. Jako że osuszanie pomieszczeń to nie jest coś, czym zajmujemy się na co dzień, warto być na taką sytuację przygotowanym teoretycznie. Podpowiadamy, co zrobić po zalaniu, by uchronić się przed dużymi wydatkami i zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów o właściwościach chorobotwórczych. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są skutki ignorowania problemu wilgoci i dlaczego potrzebne nam są osuszacze powietrza.

 

Spis treści:

  1. Ocena stopnia szkód i znalezienie przyczyny zalania
  2. Przygotowanie pomieszczeń do osuszenia
  3. Usuwanie grzybów i pleśni z zalanych pomieszczeń
  4. Kiedy osuszacz powietrza jest niezbędny?
  5. Osuszacze powietrza do zalanych pomieszczeń – polecane modele

Ocena stopnia szkód i znalezienie przyczyny zalania

Jeśli przydarzyło ci się zalanie mieszkania, przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu konstrukcji, pierwszym krokiem jest szybka wyprowadzka. Nie możesz również zapominać o odłączeniu od sieci energetycznej i gazowej wszystkich pomieszczeń, które zostały zniszczone. Zwróć również uwagę na odpowiednią odzież ochronną na czas dezynfekcji i czyszczenia – powinieneś mieć bezpieczne buty oraz maskę i rękawiczki.

 

Jakie kroki podjąć po zalaniu mieszkania?

  • Na początek usuń zebraną wodę. Jeśli przyczyną jest powódź, konieczne jest również usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń.
  • Następnie określ przyczynę zalania i skalę zniszczeń. Nie da się ukryć, że zupełnie inny rozmiar problemu mamy w przypadku zalania przez sąsiada, inni zaś w sytuacji powodzi czy awarii sieci wodno-kanalizacyjnej.
  • Nie zapomnij również o udokumentowaniu strat i zniszczeń dla ubezpieczyciela. Możesz nagrać film lub zrobić zdjęcia.

W procesie oceny stopnia szkód niezbędne będzie dokonanie pomiaru wilgotności – zarówno ścian i posadzek, jak i wyposażenia z drewna. Pozwoli to na dokładne zaplanowanie koniecznych do wykonania prac. W tym celu niezbędny jest miernik oporowy. To zadanie możesz wykonać sam lub zlecić specjaliście, zawsze natomiast należy pamiętać, że:

  • ściany uznaje się za suche, jeśli wilgotność wynosi do 3%,
  • ściany zawilgocone na 3-5% uznaje się za lekko zawilgocone, jednocześnie uznając, że osuszanie nie jest niezbędne,
  • maksymalna wilgotność materiałów wykończeniowych wykonanych z drewna wynosi 10%,
  • maksymalna wilgotność elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna wynosi 18%.

 

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu - remont
Osuszanie mieszkania po poważnym zalaniu może wiązać się z dużym remontem (źródło: Unsplash)

Nierzadko zdarza się, że konieczne jest usunięcie wszystkich drewnianych posadzek czy wykładzin, rzadziej niezbędne okazuje się również usunięcie betonowego podkładu. W przypadku powodzi konieczny jest poważny remont. Ze względu na obecność bakterii w wodzie, użytkownicy muszą zdecydować się na usuwanie farb, tynków, płyt gipsowo-kartonowych i innych. Niezbędnym krokiem przed osuszaniem pomieszczenia jest również wyrzucenie wszystkich rzeczy, które miały styczność z wodą (m.in. materace, pościel, dywany, zabawy, książki) – po to, by nie doszło do rozwoju szkodliwych bakterii.

 

Mieszkanie zalane przez sąsiada czy na skutek niewielkiej awarii nie wymaga aż tak dużych inwestycji (czasowych i finansowych). Konieczne jest natomiast przewietrzenie pomieszczeń i dokładne wysuszenie wszystkich przedmiotów, które miały styczność z wodą. Można uratować dobrej jakości drewniane meble, ubrania i pościel (należy wybrać je w najwyższej możliwej temperaturze i warto poddać je dezynfekcji), wyposażenie kuchenne czy urządzenia RTV i AGD.

Eliminacja przyczyny zalania

Należy pamiętać, że osuszenie pomieszczeń to nie wszystko. W przypadku zalanych domów, w których fundamenty przepuszczają wodę, problem będzie powracał – wilgoć będzie gromadziła się w ścianach. Podobna sytuacja będzie miała miejsce również w przypadku problemu z rurami służącymi do odprowadzania deszczówki czy źle skonstruowanego dachu. Konieczne jest nie tylko stosowanie osuszaczy powietrza, ale także trwała eliminacja przyczyny zalania.

Przygotowanie pomieszczeń do osuszenia

Jednymi z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych rozwiązań do osuszania mieszkania są osuszacze powietrza. Wyróżniamy:

  • osuszacze kondensacyjne, które działa w sposób zbliżony do klimatyzatorów – mają parowniki i skraplacze, a więc schładzają pobrane powietrze, wytrącają z niego wilgoć, ponownie ogrzewają i oddają do pomieszczenia;
  • osuszacze adsorpcyjne, które wykorzystują materiał pochłaniający wilgoć – granulat pobiera wodę, która zostaje odciągnięta przez elektronikę.

W przypadku delikatnych problemów z wilgotnością, zdecydowanie wystarczą osuszacze domowe, których wydajność mieści się w zakresie 5-40l/24h. Jeśli natomiast konieczne jest osuszanie domu po powodzi czy poważnym zalaniu, niezbędne mogą okazać się osuszacze profesjonalne. Ich wydajność może wynosić nawet 100l/24h.

Rodzaje osuszaczy: kondensacyjny i adsorpcyjny
Rodzaje osuszaczy: kondensacyjny i adsorpcyjny

O czym musisz pamiętać, zanim rozpoczniesz osuszanie pomieszczeń po zalaniu?

  • Pierwszym krokiem powinno być uszczelnienie okien i zamknięcie kanałów wentylacyjnych. Należy jednak zwrócić uwagę na istotny szczegół – poziom wilgotności powietrza. Zauważ, że zimą chłodne powietrze napływające do pomieszczenia nagrzewa się, przez co jego wilgotność względna spada. Latem natomiast powietrze ma wysoką temperaturę i wysoką wilgotność, a więc odcięcie jego dopływu do osuszanego pomieszczenia ma sens.
  • Musisz również pamiętać o zapewnieniu zbiornika na odpływ skroplin. Osuszacze powietrza o przeznaczeniu domowym są w niego wyposażone, część urządzeń profesjonalnych również, inne natomiast mogą posiadać pompę, która pozwala skierować skropliny do odpływu.

Niektórzy użytkownicy, którzy decydują się na osuszacze adsorpcyjne, zasłaniają również ściany poddawane osuszaniu specjalną folią. Przyczepiają ją do sufitu, a następnie wsuwają wywiew urządzenia pomiędzy nią a ścianę. Rzeczywiście, może to przyspieszyć cały proces, nie jest jednak niezbędne – zwłaszcza w czasach, gdy mamy dostęp do wielu zaawansowanych urządzeń o dużej wydajności.

 

Bez względu na fakt, czy przyczyną zalania była pęknięta rura lub uszkodzona pralka, czy może zostaliśmy ofiarami niszczycielskiego żywiołu, ważne jest, by osuszyć pomieszczenie jak najszybciej. Im dłużej zwlekamy, tym woda i wszechobecna wilgoć mogą wyrządzić większe szkody.

Usuwanie grzybów i pleśni z zalanych pomieszczeń

Osuszanie pomieszczenia nie kończy się wraz z usunięciem wody. Należy bowiem pamiętać, że częstym “skutkiem ubocznym” zalania jest także pojawienie się szkodliwych dla ludzkiego zdrowia pleśni i grzybów. Zwiększone ryzyko ich pojawienia się występuje wszędzie, gdzie wilgotność względna powietrza przekracza 60%.

 

Oczyszczanie domu po zalaniu to bardzo ważny etap, którego nie można pominąć. W tym celu stosuje się specjalistyczne środki, które hamują rozwój bakterii i zabezpieczają przed pojawieniem się pleśni i grzyba na ścianach. W tym celu bardzo często stosowane jest wapno chlorowane czy ozon – każdorazowe ich użycie należy skonsultować ze specjalistą i wykonywać w sposób zgodny z zaleceniami. Warto również zdecydować się na maskę ochronną z filtrem, która zabezpieczy nasze drogi oddechowe.

Maska ochronna
Na czas usuwania pleśni i grzybów warto założyć maskę ochronną z filtrem (źródło: Unsplash)

Dobrym pomysłem do zastosowania po osuszeniu pomieszczenia są także oczyszczacze powietrza. Szczególnie polecamy te wyposażone w funkcję jonizacji, która pozwala jeszcze skuteczniej pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Niemałe znaczenie będzie miała także spora zawartość węgla aktywnego, który pozwoli nam uchronić się przed gazami i zapachem stęchlizny.

Kiedy osuszacz powietrza jest niezbędny?

Bardzo częstym powodem zalania domu są wady konstrukcyjne budynku, np. źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa, uszkodzone połacie dachu czy zatkane studzienki odpływowe. W nowym budownictwie pojawia się natomiast problem pośpiechu – zdarza się, że realizatorzy zlecenia nie przeprowadzają osuszania po zakończeniu prac wykończeniowych. Dodatkowym zagrożeniem są także powodzie, które często mają naprawdę poważne skutki – ich usunięcie wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy.

 

Osuszacze powietrza przydają się także w przypadku awarii sieci wodno-kanalizacyjnej. Wystarczy nieprawidłowe podłączenie urządzenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej czy awaria pralki. Niestety, niektóre usterki zauważamy dopiero po kilku dniach czy tygodniach. W mieszkaniach nierzadko dochodzi także do zalania mieszkania przez sąsiada. Najczęstszym powodem jest pęknięcie rury czy wężyka do odprowadzania wody. W takim przypadku bardzo ważne jest pamiętanie o sporządzeniu dokumentacji szkody dla ubezpieczyciela.

Osuszacze powietrza do zalanych pomieszczeń – polecane modele

Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku niektórych problemów osuszanie domu czy mieszkania może być naprawdę uciążliwe. Rekomendujemy więc wyłącznie urządzenia sprawdzonych marek, które mogą pochwalić się sporą wydajnością i wygodnymi rozwiązaniami. Jakie osuszacze powietrza pozwolą ci skrócić czas prac do minimum?

Osuszanie po małym zalaniu

Kiedy problem nie jest duży, możesz skorzystać z osuszaczy o przeznaczeniu domowym. Większość z nich oferuje praktyczne funkcje, które można wykorzystywać jesienią i zimą podczas suszenia prania i innych problemów z poziomem wilgotności, a więc będą to sprzęty na długi czas. Które urządzenia polecamy?

Sharp UD-P20E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W to urządzenie o przepływie sięgającym 175 m³/h i wydajności na poziomie do 20l/24h, a więc sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni nawet do 46 m². Oprócz typowego trybu osuszania oferuje również tryb suszenia prania, który przyda się w okresach przejściowych do usprawniania realizacji codziennych obowiązków. Użytkownicy doceniają funkcję Swing, która istotnie usprawnia cały proces, w sposób efektywny rozprowadzając powietrze po całym pomieszczeniu.

Sharp UD-P20E-W
Sharp UD-P20E-W

Dużą zaletą osuszacza Sharp UD-P20E-W są korzystne parametry. Urządzenie działa cicho (do 48 dB) i energooszczędnie (maks. pobór prądu to 250 W). Jako sprzęt do użytku domowego prezentuje się bardzo elegancko i może pochwalić się praktycznymi funkcjami, wśród których należy podkreślić timer i blokadę rodzicielską. Co istotne, osuszacz posiada duży, 3,8-litrowy zbiornik na skropliny z funkcją automatycznego wyłączenia w przypadku zapełnienia.

Rotenso Dorai D20X

Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D20X to również urządzenie o przeznaczeniu domowym, które poradzi sobie ze skutkami niedużego zalania. Sprzęt cechuje przepływ powietrza do 168 m³/h i wydajność sięgająca 20l/24h – może być stosowane na dużych powierzchniach do 52 m². Co istotne, może działać automatycznie, a producent zadbał również o wyposażenie go w Super Jonizator, dzięki któremu neutralizuje zarodniki pleśni i grzybów. To jeden z lepszych osuszaczy, gdy w domu mieszkają alergicy.

Rotenso Dorai D20X
Rotenso Dorai D20X

Rotenso Dorai D20X może pochwalić się dobrymi parametrami – głośność to maksymalnie 46 dB, zaś pobór prądu nie przekracza 440 W. Producent zadbał również o wygodne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Istotny jest także duży, 3-litrowy pojemnik na skropliny – osuszacz wyłączy się w momencie jego zapełnienia.

Ecoair DD3 Simple

Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Simple to najmocniejsze urządzenie spośród sprzętów o przeznaczeniu domowym pod względem przepływu powietrza (do 279 m³/h). W połączeniu z wydajnością na poziomie do 10l/24h oznacza to skuteczną pracę w pomieszczeniach o powierzchni do 120 m². Urządzenie oferuje 3 tryby: economy, turbo i Pranie, co pozwala dopasować jego działanie do indywidualnych potrzeb. Co istotne, producent wyposażył je w higrostat, który umożliwia osiągnięcie i utrzymywanie zadanego poziomu wilgotności względnej. Znajdziemy w nim również filtr z nanosrebrem, którego zadaniem jest zatrzymywanie drobnoustrojów.

Ecoair DD3 Simple
Ecoair DD3 Simple

Ecoair DD3 Simple zapewnia również dobre parametry. Mimo wysokiej wydajności, jego głośność to zaledwie 42 dB, a pobór prądu w trybie turbo nie przekracza 670 W. Oprócz dużego pojemnika (3,5 l), w zestawie znajduje się również bardzo praktyczny wąż do odprowadzania wody, by urządzenie mogło działać w trybie ciągłym.

Osuszanie po dużym zalaniu

Co zrobić, jeśli skutki zalania są naprawdę duże? W przypadku skomplikowanych awarii nie wystarczą urządzenia o przeznaczeniu domowym. W takich sytuacjach najlepiej jest zdecydować się na profesjonalne sprzęty – osuszacze na budowę. Które modele rekomendujemy?

Fral FDNP96S

Fral FDNP96S to profesjonalny osuszacz powietrza, który cechuje wydajność na poziomie 96l/24h i przepływ powietrza do 1000 m³/h. To wyjątkowo imponujące parametry, które idą w parze z zaawansowanymi rozwiązaniami – wszystko to sprawia, że mogą pracować w naprawdę trudnych warunkach. Urządzenie posiada elektroniczny higrostat, który kontroluje jego działanie oraz pojemny, aż 14-litrowy pojemnik na skropliny z wyłącznikiem przepełnieniowym. Co istotne, osuszacz może działać w szerokim zakresie temperatur dzięki systemowi odszraniania Hot Gas System – można więc stosować go przez cały rok.

Fral FDNP96S
Fral FDNP96S

Osuszacz powietrza Fral FDNP96S wyróżnia również niezwykle odporna obudowa z galwanizowanej stali – wytrzymuje nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale także zróżnicowane warunki atmosferyczne. Specjalistyczne rozwiązania zabezpieczające najważniejsze dla prawidłowego działania komponenty sprawiły, że użytkownicy mogą cieszyć się bezawaryjnym działaniem przez długie lata. Doceniają również wygodny uchwyt i wytrzymałe kółka.

Fral FDND33S

Fral FDND33S to profesjonalny osuszacz powietrza dla użytkowników, których potrzeby są odrobinę mniejsze – jego wydajność wynosi 33l/24h, a przepływ sięga do 380 m³/h. Oferuje dokładnie te same funkcje, co większy odpowiednik: elektroniczny higrostat kontrolujący pracę, duży zbiornik (8-litrowy) z wyłącznikiem przepełnieniowym czy autorski system odszraniania Hot Gas System.

Fral FDND33S
Fral FDND33S

Osuszacz powietrza Fral FDND33 to także odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne obudowa z galwanizowanej stali. W nim także producent zadbał o odpowiednie zabezpieczenie kompresora i wyważony wentylator, a więc zyskujemy pewność długiej, bezawaryjnej pracy. Mniejszy model także posiada wytrzymałe kółka dla wygody przenoszenia.

MASTER DH 752

MASTER DH 752 to profesjonalny osuszacz powietrza o wydajności do 46,7l/24h i przepływie powietrza sięgającym 350 m³/h, a więc sprawdzi się na bardzo dużych powierzchniach – do 117 m². Jest wyposażony w duży, 5,7-litrowy zbiornik na skropliny z kontrolą napełnienia, ale daje także możliwość przystosowania do stałego odprowadzania kondensatu, by mógł pracować 24h/7.

MASTER DH 752
MASTER DH 752

Osuszacz powietrza MASTER DH 752 również ma wbudowany higrostat, dzięki któremu samodzielnie kontroluje swoje działanie. Jest wyposażony w przejrzysty elektroniczny panel sterowania, który istotnie ułatwia obsługę. Znajdziemy w nim także funkcję odszraniania, dzięki której pracuje w niskich temperaturach. Producent zadbał także o wygodny uchwyt i wytrzymałe kółka.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.