Osuszacze powietrza – który wybrać? Zastosowanie, rodzaje i budowa

Zbyt wysoka wilgotność to problem, który spędza sen z powiek wielu lokatorom. Wilgotne mury mogą być przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Mokre ściany to również podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych. Często najprostszym rozwiązaniem jest zakup osuszaczy powietrza. Jakie urządzenie wybrać? Przed zakupem najlepiej zrozumieć, z czym tak naprawdę mamy problem i jak działa osuszacz.

Osuszacz Rotenso DOrai D30X w aranżacji
Rotenso Dorai D30X

Osuszacze powietrza to urządzenia pozwalające obniżyć panującą w danym pomieszczeniu wilgotność względną. Należy jednak mieć na uwadze, że jej przyczyny i umiejscowienie bywają różne, dlatego również warto dokładnie przemyśleć sposób jej zwalczania. Z naszego artykułu dowiesz się, skąd bierze się wilgoć, poznasz rodzaje urządzeń do jej niwelowania i przekonasz się, jak wybrać osuszacz powietrza dostosowany do konkretnych potrzeb.

Co to jest wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza to pojęcie, które określa ilość wody jaka znajduje się w powietrzu. Najczęściej stosowana jest wilgotność względna wyrażana w procentach, a jej optymalny poziom w mieszkaniu to 40-60%. Zbyt niska wilgotność powoduje nadmierne wysychanie spojówek, nasilenie się objawów chorób górnych dróg oddechowych, a nawet przesuszenie skóry. Zbyt wysoka natomiast wytwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii i grzybów, które bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie. Szczególnie narażone na negatywny wpływ zagrzybienia mieszkania są dzieci. Występowanie pleśni powoduje różnego rodzaju alergie czy nawet astmę.

Wilgotność a temperatura

Wilgotność powietrza zależy bezpośrednio od jego temperatury. Dzieje się tak dlatego, że w zimnym powietrzu “mieści się” mniej wody niż w ciepłym. To właśnie przez tą właściwość obserwujemy zwiększoną wilgotność w zimnych piwnicach, a także przesuszone powietrze na strychu. Na wilgotność powietrza w mieszkaniu ma również wpływ pora roku czy pogoda. Podczas gdy zimą, kiedy włączymy ogrzewanie, powietrze może być bardzo przesuszone, w pozostałej części roku mamy raczej do czynienia z problemem zbyt wysokiej wilgotności.

 

Duży wpływ na wilgotność w mieszkaniu ma także to, w jaki sposób jest zbudowane. Problem zawilgocenia dotyczy szczególnie mieszkań w tzw. starym budownictwie, mieszkań ze słabą wentylacją oraz znajdujących się na parterze. Dodatkowo łatwiej o wilgoć w zabudowaniach znajdujących się przy lesie czy zbiornikach wodnych, na terenach podmokłych lub bardzo zacienionych. Więcej na temat optymalnej wilgotności powietrza.

Wilgoć w domu – jak sobie z nią radzić?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek kroków wilgotność powietrza należy zmierzyć. Do wykonania pomiaru wystarczą prosty miernik elektroniczny czy stacja pogodowa. Pomiar należy wykonać kilka razy o różnych porach dnia. Jeśli wilgotność powietrza stale znajduje się w przedziale powyżej 60%, to jest wyższa niż zalecana i z powodu dbałości o stan techniczny domu oraz zdrowie mieszkańców należy zawalczyć o jej obniżenie.

Osuszacz Sharp UD P20E W
Sharp UD-P20E-W

Jeśli nie mieszkamy na terenach, na których jej wartość jest naturalnie podwyższona, przyczyny wysokiej wilgotności mogą być różne. Przedstawiamy najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownikowi.

  • Wilgoć technologiczna – to woda znajdująca się w ścianach i posadzkach nowo wybudowanych domów i budynkach po modernizacjach. Jeśli nie została usunięta po wykonaniu prac budowlanych, często wychodzi ze ścian w najmniej pożądanym momencie.
  • Niesprawna wentylacja – wilgoć powstaje podczas wielu codziennych czynności wykonywanych w domu (m.in. prania, gotowania, zmywania naczyń czy mycia podłóg). Brak wentylacji sprawia, że wytworzona przez nas wilgoć nie może wydostać się poza mieszkanie.
  • Niesprawna hydroizolacja budynku – nieodpowiednia hydroizolacja budynku może skutkować zawilgoconą piwnicą. W wyniku występowania podciągania kapilarnego zamoknąć może także ściana na wyższych kondygnacjach.
  • Brak izolacji cieplnej – w niektórych przypadkach powoduje przemarzanie ścian: na zimnych ścianach pojawiają się krople wody, która wytrąca się z powietrza. Jest to bardzo szybki przepis na powstanie zagrzybienia na ścianie.
  • Wysoki poziom wód gruntowych – poziom wód gruntowych nie jest stały. Zmienia się w zależności od pory roku oraz ilości opadów. Mają na niego wpływ także nowo wybudowane budynki. Zdarzają się miejsca, w których poziom zwiększył się na tyle, że dotychczasowa hydroizolacja nie spełnia swojego zadania. W takich wypadkach należy ją odnowić, co niestety łączy się z kosztownymi pracami budowlanymi.
  • Nieodpowiednio wykonany drenaż lub jego brak – drenaż służy do odprowadzenia nadmiaru wody, która zbiera się wokół fundamentów. Jeśli jest niedrożny, woda znajduje ujście w miejscach takich jak piwnica.
  • Niesprawne instalacje wodno-kanalizacyjne – awarie instalacji wodnych i kanalizacyjnych spowodowane są zarówno niedbałością podczas ich wykonywania, jak i wiekiem samych instalacji.
  • Dziurawy dach – wbrew pozorom jest to jedna z najczęstszych przyczyn zalania. Ślady nie zawsze są łatwe do wykrycia. Woda może znaleźć ujście kilka pięter niżej, nie wzbudzając podejrzeń.
  • Powodzie i zalania – niektóre rejony Polski, w związku z występującymi zmianami klimatycznymi, są na nie szczególnie narażone.

Rozwiązania powyższych problemów są często drogie lub nieosiągalne. Nadmiaru wilgoci możemy się jednak pozbyć przy pomocy osuszacza powietrza. Wychwytuje on wodę w postaci gazowej i zmienia ją w ciecz, odprowadzając do zbiornika lub kanalizacji. Jesteśmy dzięki temu w stanie obniżyć wilgotność powietrza, nie ingerując w strukturę budynku. Osuszacze powietrza sprawdzają się więc w przypadku zalań wynikających z powodzi czy uszkodzonych instalacji.

Różnica w rozmiarach pomiędzy pochłaniaczem wilgoci a osuszaczami powietrza
Różnica w rozmiarach pomiędzy pochłaniaczem wilgoci a osuszaczami powietrza

 

Zastanawiając się nad wyborem osuszacza, możemy się także natknąć na pochłaniacz wilgoci. Są to urządzenia o wiele tańsze od osuszaczy powietrza, jednak znacznie różnią się wydajnością. Ilość wody, którą są w stanie skroplić, jest istotnie mniejsza. Nadają się głównie do osuszania małych zamkniętych przestrzeni – np. szaf. Sprawdź, czy warto zdecydować się na pochłaniacz wilgoci na tabletki.

Jak działa osuszacz? Budowa i rodzaje urządzeń

Osuszacze kondensacyjne (ziębnicze)

Osuszacz kondensacyjny swoją budową przypomina lodówkę lub klimatyzację. Do skroplenia wody wykorzystuje efekt rosy, czyli fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach. Główne elementy urządzenia to sprężarka, zwana również kompresorem, dwa powietrzne wymienniki ciepła, które wyglądem przypominają chłodnice (różnią się funkcją – jeden chłodzi, drugi grzeje) oraz wentylator. Układ chłodniczy jest hermetyczny – w przeciwieństwie do klimatyzacji samochodowej, nie trzeba w nim uzupełniać czynnika. Jedyną czynnością eksploatacyjną w trakcie użytkowania osuszacza jest czyszczenie filtra powietrza.

Budowa osuszacza kondensacyjnego
Budowa osuszacza kondensacyjnego

 

Osuszacze kondensacyjne cechuje bardzo duża wydajność w wąskim zakresie wilgotności i temperatury. Można stosować je w temperaturze 15-20°C i wilgotności 50%. Najlepiej sprawdzają się jednak w warunkach bardzo wysokiej wilgotności powietrza sięgającej ponad 80% oraz temperaturze ok. 30°C. Urządzenia nie podgrzewają powietrza w takim stopniu jak adsorpcyjne.

Osuszacze adsorpcyjne

Osuszacze adsorpcyjne wytrącają wilgoć z powietrza, wykorzystując zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorbentu. Głównym elementem konstrukcyjnym urządzenia jest rotor pokryty adsorbentem. Do jego wykonania najczęściej używa się żelu krzemionkowego. W trakcie działania osuszacza adsorpcyjnego powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć.

 

Osuszacze tego typu można podzielić na dwa rodzaje:

  • do zastosowań domowych, które skraplają wilgoć do zbiornika,
  • do zastosowań profesjonalnych, które do regeneracji rotora (czyli pozbycia się przechwyconej wilgoci) używają drugiego obiegu powietrza odprowadzanego poza pomieszczenie.
Budowa osuszacza adsorpcyjnego
Budowa osuszacza adsorpcyjnego

 

Osuszacze adsorpcyjne cechuje stała wydajność w bardzo szerokim zakresie wilgotności i temperatury powietrza. Oznacza to, że równie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach chłodnych, jak i ciepłych. Mogą pracować zarówno w bardzo wilgotnych pomieszczeniach, dosuszając je tylko do odpowiedniego poziomu, jak i w miejscach, które wymagają bardzo niskiej wilgotności wynoszącej poniżej 30%. Świetnie sprawdzają się w zimnych zawilgoconych piwnicach – działają nawet w temperaturze 1°C! W porównaniu do osuszaczy kondensacyjnych są bardziej prądożerne i lżejsze, ale i delikatniejsze – nie nadają się w miejsca o dużym zapyleniu ze względu na możliwość uszkodzenia rotora.

Podział osuszaczy ze względu na zastosowanie

Osuszacze domowe charakteryzują się wydajnością w zakresie od 5 do 40l/24h. Ich obudowy wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na generowany hałas oraz zakres działania. Jeśli poszukujemy osuszacza do piwnicy, skontaktujmy się ze sprzedawcą przed wyborem lub szukajmy osuszacza profesjonalnego.

Osusacz domowy Air&me Lary
Osusacz domowy Air&me Lary

Osuszacze profesjonalne to właściwie wszystkie odwilżacze, które nie wpisują się w ramy urządzeń domowych. Przyjęło się jednak, że do kategorii osuszaczy profesjonalnych zaliczamy urządzenia o wydajności 20-100 litrów na dobę, które nie posiadają obudowy specjalnie przystosowanej do prac budowlanych. Najczęstszym zastosowaniem osuszaczy profesjonalnych są wszelkiego rodzaju hale, magazyny, warsztaty, pralnie, itp.

Fral FDND33S
Osusacz profesjonalny Fral FDND33S

Osuszacze budowlane wyróżniają się wykonaniem - powinny mieć wytrzymałą stalową obudowę odporną na uderzenia, uchwyt oraz duże koła ułatwiające transport, prosty do wyczyszczenia, ale skuteczny filtr powietrza, który pozwala na pracę w dużym zapyleniu, a także wysoką wydajność (w zakresie 30-80l/24h). Z racji przeznaczenia nie ma konieczności posiadania elektroniki sterującej. Często jednak przydaje się pompa (jeśli urządzenie pracuje w miejscu, w którym nie ma odprowadzenia wody).

Fral FDNP96S
Osuszacz budowlany Fral FDNP96S

Osuszacze przemysłowe to urządzenia służące do usuwania wilgoci z powietrza, które stosujemy w przemyśle. Odwilżacze tego typu są najczęściej produkowane pod konkretne zastosowanie – np. na linie produkcyjną osuszającą dany produkt.

FRAL FD 1200
Osuszacz przemysłowy

Osuszacze basenowe to urządzenia pozwalające na optymalizację wydatków poniesionych przy utrzymywaniu basenu. Likwiduje on wilgoć z powietrza, utrzymując przyjemną atmosferę i zmniejszając jednocześnie koszty ogrzewania. Urządzenia tego typu są polecane w szczególności do małych basenów przydomowych.

Osuszacz basenowy
Osuszacz basenowy

Osuszacze powietrza sprężonego to urządzenia kondensacyjne i adsorpcyjne, które usuwają niepożądaną wilgoć z układu pneumatycznego. Pozwalają utrzymać prawidłową prac narzędzi, maszyn i urządzeń zasilanych tego rodzaju medium. Zapobiegają również korozji elementów danej instalacji. Niektóre typy wspomagają także pracę odolejaczy.

Osuszacz powietrza sprężonego
Osuszacz powietrza sprężonego Airpol (źródło: Airpol)

Parametry osuszaczy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 

Wydajność i przepływ powietrza

Wydajność osuszacza powietrza podaje się najczęściej w litrach na dobę lub na godzinę. Warto wspomnieć, że wartości podane przez producentów są raczej maksymalnymi.

  • W przypadku osuszaczy kondensacyjnych prezentowane są przeważnie w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności – 30°C/80%RH. Są to warunki podobne do tych, które panują w lasach tropikalnych, zatem nie należy oczekiwać dokładnie takiej ilości skroplonej wody. Dla urzeczywistnienia skuteczności, można wydajność znamionową podzielić przez 2, jeśli w pomieszczeniu jest ok. 25°C, oraz przez 3, jeśli temperatura wynosi poniżej 20°C.
  • W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych producent podaje wydajność znamionową przeważnie dla 20°C/60%RH. Można jednak przyjąć, że wydajność jest stała w zakresie 1-30°C.

 

Jaką wydajność powinien mieć osuszacz do zastosowania w mieszkaniu?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem osuszacza do mieszkania, ale nie wiesz, jaką powinien mieć wydajność, powinieneś określić jego zastosowanie. W przypadku przeciętnej wielkości pomieszczeń, możesz zdecydować się na urządzenia o wydajności ok. 10-20l/24h. Jeśli jednak chcesz usunąć wilgoć z przestrzeni ok. 50-metrowej lub większej, rozważ zakup sprzętu o wydajności sięgającej nawet 20-30l/24h. W przypadku piętrowego domu potrzebne będą 2 urządzenia, natomiast w piwnicy lepiej postawić na stałą wydajność, którą oferują osuszacze adsorpcyjne.

Sharp UD-P20E-W - zalety
Sharp UD-P20E-W – zalety osuszacza

 

Należy podkreślić, że do osuszania po zalaniach, powodziach czy pracach remontowo-budowlanych, sprawdzają się jak najmocniejsze osuszacze powietrza. Nie ma górnej granicy – im większa wydajność, tym szybciej pozbędziemy się wody i zminimalizujemy niechciane efekty uboczne. Niekiedy warto więc zdecydować się na wypożyczenie urządzenia profesjonalnego. Jeśli jednak zależy nam na użytkowaniu go również później (np. celem przyspieszenia suszenia prania), warto wziąć pod uwagę zakup osuszacza domowego.

 

Jaki przepływ powietrza powinien mieć osuszacz?

Przepływ powietrza generowany przez osuszacz to kolejny parametr, na który warto zwracać uwagę planując zakup. Kiedy powinien być wysoki? Ma to szczególne znaczenie, gdy mówimy o pracy w pomieszczeniach zalanych, na dużych powierzchniach lub przestrzeniach o skomplikowanym układzie pomieszczeń. Niezbędny jest bowiem ruch powietrza, by mogło dotrzeć do każdego zakamarka. Warto zwracać uwagę, czy osuszacz oferuje funkcję “Swing” – ruchome żaluzje zwiększają efektywność.

Zużycie prądu przez osuszacz

Ile kosztuje osuszanie?

Przeciętny osuszacz kondensacyjny do mieszkania czy domu ma moc od 150 W do 450 W przy pracy ciągłej w średniej wielkości pomieszczeniach. Nowoczesne modele mają wbudowane higrometry lub higrostaty, które pozwalają istotnie obniżyć wysokość zużycia prądu. Warto wiedzieć, że osuszacze adsorpcyjne są bardziej prądożerne. Maksymalny pobór w najnowszych urządzeniach proponowanych przez producentów może sięgać 670 W (są to jednak sprzęty do bardzo dużych powierzchni).

Zużycie prądu przez osuszacze powietrza
Zużycie prądu przez osuszacze powietrza
Warunki pracy

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach będzie pracowało urządzenie. Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się najlepiej powyżej 15-20°C i 50% wilgotności. Osiągają wtedy najlepszą wydajność, dzięki czemu koszty ich eksploatacji są niższe. Jeśli urządzenie będzie pracowało zawsze w warunkach poniżej 10-15°C, warto zastanowić się nad odwilżaczem adsorpcyjnym.

 

Głośność

O ile na budowie nikomu nie będzie przeszkadzało pudło wydobywające z siebie kilkadziesiąt decybeli, to szum wentylatora i warkot sprężarki może skutecznie zaburzyć spokój życia domowego. Jeśli urządzenie ma pracować w ciągu dnia, wybierajmy wśród osuszaczy domowych, które są znacznie cichsze – ich głośność może wynosić ok. 40-50 dB(A).

 

Pojemność zbiornika na wodę

Większość osuszaczy posiada wbudowane wyłączniki przepełnieniowe. Nawet jeśli wybierzemy urządzenie z małym zbiornikiem, to nie musimy się obawiać o zalanie podłogi. Pojemność zbiornika ma jednak znaczenie, jeśli urządzenie pracuje w trybie ciągłym. Należy unikać sytuacji, gdy jego zawartość trzeba będzie wylewać nawet kilkanaście razy na dobę.

 

Akcesoria

Niektóre osuszacze powietrza posiadają dodatkowe akcesoria, które podnoszą ich skuteczność lub dodają im zupełnie nowych funkcji. Zobacz, co może pojawić się w urządzeniu.

  • Grzałka – niektóre osuszacze posiadają wbudowaną grzałkę. W przypadku zastosowania domowego, mogą pracować jako “farelki”, dogrzewając pomieszczenie w trakcje jego osuszania lub w chłodne dni.
  • Pompa wody – pozwalają odprowadzić wodę na zewnątrz budynku lub do kanalizacji powyżej urządzenia. Nawet jeśli urządzenie nie jest wyposażone w pompę, w większości przypadków jej instalacja jest możliwa, a jej parametry możemy dobrać do naszych potrzeb.
  • Lampa UV – działa antybakteryjnie, sterylizując osuszone powietrze, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach zagrożonych rozwojem bakterii.
  • Kółka – o ile w lekkich domowych osuszaczach adsorpcyjnych wydają się być zbędne, o tyle każdy użytkownik osuszacza budowlanego z pewnością je doceni. Zwróć uwagę, by były wytrzymałe.
  • Filtr węglowy – pochłania nieprzyjemne zapachy. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których przez zbyt długie oddziaływanie wilgoci występuje specyficzny, piwniczny zapach. Jeśli ma spełniać swoje zadanie powinien być często wymieniany.
  • Filtr powietrza – element, który wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza. Szczególnie istotny w miejscach o dużym zapyleniu (jak np. budowy). Podstawowymi dostępnymi filtrami są filtry siatkowe. Lepsze urządzenia posiadają filtry gąbkowe, które wyłapują więcej zanieczyszczeń. Większość filtrów w osuszaczach nie podlega wymianie – wystarczy wyczyścić je w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Wyjątkiem są filtry węglowe oraz papierowe.

 

Funkcje dodatkowe

Dla komfortu użytkownika i podniesienia konkurencyjności swoich urządzeń producenci wyposażają osuszacze w rozmaite funkcje dodatkowe. Przed zakupem sprawdź, czy któraś z dostępnych opcji nie będzie rozwiązaniem dla ciebie.

  • Higrometr – to inaczej miernik wilgotności powietrza. Wskazuje, jaką wilgotność ma powietrze przepływające przez urządzenie. Często połączony jest z higrostatem, dzięki czemu możemy regulować wilgotność.
  • Higrostat – pozwala na regulację wilgotności w pomieszczeniu. Po ustawieniu wilgotności urządzenie osusza powietrze tylko do zadanego momentu. Zastosowanie higrostatu zmniejsza zużycie prądu – osuszacz pracuje tylko wtedy, kiedy trzeba.
  • Odprowadzenie wody – dzięki możliwości wykonania stałego odprowadzenia wody na zewnątrz osuszacza, nie jesteśmy już zobowiązani do monitorowania zapełnienia zbiornika i wylewania z niego wody. Wodę możemy odprowadzić grawitacyjnie do kanalizacji lub większego zbiornika.
  • Regulacja mocy/prędkości wentylatora – funkcja przydatna głównie w domu – zmniejszenie prędkości wentylatora wycisza osuszacz, zmniejszając przy tym nieznacznie wydajność.
  • Wyłącznik przepełnieniowy – to zabezpieczenie, w które wyposażone jest większość osuszaczy ze zbiornikiem. Wyłącza osuszacz po napełnieniu zbiornika, chroniąc pomieszczenie przed zalaniem przez zebraną wodę. Wyłącznik najczęściej zbudowany jest z pływaka oraz przełącznika. W urządzeniach do użytku profesjonalnego stosowane są również inne dokładniejsze typy wyłączników np. wyłączniki pojemnościowe oraz hydrostatyczne.
  • Automatyczne rozmrażanie – jeśli używamy osuszacza kondensacyjnego w niskich temperaturach (np. poniżej 10°C), na wymienniku może zbierać się szron. Po jakimś czasie blokuje on przepływ powietrza, co zmniejsza wydajność i może powodować awarie. System automatycznego rozmrażania zmienia przepływ gazu w urządzeniu, nagrzewając wymiennik i rozmrażając go.
  • Auto restart – funkcja włącza osuszacz automatycznie po przerwie w dostawie prądu. Jest ona bardzo użyteczna, jeśli używamy osuszacza do ciągłego odprowadzania wilgoci z powietrza np. w trakcie osuszania tynków.
  • Licznik godzin – urządzenie, które zlicza jak długo pracuje osuszacz. Przydatne jest w wypożyczalniach sprzętu, jeśli chcemy rozliczać klienta za czas, w którym faktycznie używał urządzenie. Dzięki niemu możemy również obliczyć orientacyjnie zużycie prądu przez osuszacz.
  • Licznik zużycia energii – pozwala na dokładny pomiar zużytego przez osuszacz prądu. Dzięki niemu firmy osuszające mogą rozliczyć zużytą energię np. z ubezpieczalnią czy wspólnotą mieszkaniową. Ten z pozoru niepotrzebny gadżet znacznie ułatwia otrzymanie odszkodowania z tytułu zużytej energii.
Osuszacz powietrza Fral FDNF33S
Fral FDNF33S
Zastosowanie osuszaczy

Ze względu na swoje możliwości osuszacze powietrza znajdują zastosowanie w wielu miejscach takich jak pralnie, straże pożarne, suszarnie (np. drewna) czy baseny. Osoby prywatne mogą stosować je również do regulacji wilgotności w pomieszczeniach, osuszania po zalaniu, osuszania ścian i posadzek.

 

Jeśli szukamy urządzenia domowego, np. do osuszenia zalanej piwnicy, pamiętajmy, że może się nam ono przydać również w innych przypadkach. Możemy używać go w domu do suszenia dywanów po praniu, tapicerki w aucie, garażu, ścian po malowaniu i wielu innych prac. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę osuszacze powietrza Sharp z funkcją suszenia prania, dzięki której osiągamy wilgotność względną na poziomie nawet 20%.

Osuszacze powietrza o zróżnicowanym przeznaczeniu – przykłady
Sharp UD-P16E-W

Sharp UD-P16E-W to osuszacz kondensacyjny z zupełnie nowej serii japońskiego producenta. Cechują go wydajność sięgająca 16l/24h oraz przepływ powietrza na poziomie 146 m³/h, sprawdzi się więc w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m². To typowe urządzenie o przeznaczeniu domowym – służy regulacji poziomu wilgotności, a dzięki funkcji suszenia prania może wspierać w czasie codziennych obowiązków w okresach jesieni i zimy. Należy podkreślić, że producent zastosował w nim bardzo praktyczną funkcję “Swing” – ruchome żaluzje poziome sprawiają, że powietrze o optymalnych parametrach jest dobrze rozprowadzane po pomieszczeniu.

Sharp UD-P16E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P16E-W cechują zadowalające parametry. Jego głośność to 48 dB, a maksymalny pobór energii sięga zaledwie 250 W. Producent wyposażył urządzenie w duży, 3,8-litrowy zbiornik na skropliny oraz wyłącznik przepełnieniowy, który chroni przed awarią czy zalaniem. Dla komfortu użytkowników pojawiły się również timer 24h i blokada rodzicielska.

 

Sharp UD-P20E-W

Sharp UD-P20E-W to większy odpowiednik opisanego urządzenia, który cechuje wydajność sięgająca 20l/24h oraz przepływ powietrza na poziomie do 175 m³/h. Może więc pracować na powierzchni do 46 m² – sprawdzi się w większych mieszkaniach czy dużej pralni. Efektywne działanie wspiera zastosowana funkcja “Swing”, dzięki której powietrze jest efektywnie rozprowadzane po pomieszczeniu. Wyróżnia go funkcja suszenia prania, dzięki której możliwe jest obniżenie poziomu wilgotności względnej do zaledwie 20%.

Sharp UD-P20E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W cechują dobre parametry. Głośność sięga 48 dB, a maksymalny pobór energii wynosi zaledwie 250 W. Doceniamy także zbiornik na skropliny o pojemności 3,8 l i funkcję automatycznego wyłączenia w momencie przepełnienia. Urządzenie jest wyposażone także w timer 24h i blokadę rodzicielską, co wyraźnie podnosi komfort korzystania z niego w domu.

 

Rotenso Dorai D30X

Rotenso Dorai D30X to osuszacz powietrza do dużych pomieszczeń o powierzchni aż 73 m² – jego wydajność sięga aż 30l/24h, a przepływ powietrza wynosi 220 m³/h. Urządzenie posiada funkcję utrzymania poziomu wilgotności, dzięki której dostosowuje parametry pracy do zadanych przez użytkownika parametrów w zakresie 35-85% wilgotności względnej. Na podkreślenie zasługują także automatyczne odszranianie, które zabezpiecza parownik oraz obecność antykorozyjnych pozłacanych lameli odpowiadających za bezawaryjne działanie. Użytkownicy doceniają również szeroki kąt nawiewu, który sprawia, że optymalne warunki panują na całej przestrzeni. Osuszacz sprawdzi się w przypadku zalania mieszkania, piwnicy czy garażu.

Rotenso Dorai D30X

Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D30X cechuje ciche działanie w zakresie 43-47 dB(A). Maksymalny pobór energii to 670 W. Producent postawił na wysokiej klasy komponenty, którym zawdzięczamy długą żywotność urządzenia. Należy podkreślić także zastosowany w nim duży zbiornik na skropliny o pojemności 4,7 l oraz automatyczne wyłączenie, gdy się przepełni. Dla komfortu użytkownika w osuszaczu pojawiły się również m.in. timer 24h, intuicyjny panel sterowania oraz praktyczne kółka i uchwyty zwiększające mobilność.

 

Rotenso Dorai D20X

Rotenso Dorai D20X to mniejszy odpowiednik opisywanego wyżej modelu, który został wyposażony w Super Jonizator o właściwościach neutralizujących zarodniki pleśni i grzybów. Osuszacz kondensacyjny o wydajności 20l/24h i przepływie powietrza do 168 m³/h sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 52 m². Może być wykorzystywany w mieszkaniu, domu, garażu czy pralni, a ze względu na zastosowane rozwiązania polecamy go szczególnie osobom zmagającym się z alergiami. Urządzenie oferuje funkcję utrzymywania wilgotności na wybranym poziomie w zakresie 35-85%. Co istotne, zostało wyposażone w Smart Wi-Fi, a więc oferuje wygodne sterowanie. Zapewnia także szeroki kąt nawiewu, którym może pochwalić się większy model.

Rotenso Dorai D20X

Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D20X oferuje cichą pracę w zakresie 41-46 dB(A). Maksymalny pobór prądu to 440 W. Duży, 3-litrowy zbiornik na skropliny posiada wyłącznik przepełnieniowy, dzięki czemu nie ma obaw o zalanie. Jest skonstruowany podobnie jak większy odpowiednik – posiada antykorozyjne pozłacane lamele oraz funkcję automatycznego odszraniania parownika. W projekcie pojawiły się również kółka i uchwyty. Dla komfortu użytkownika zastosowano w nim praktyczny timer 24h.

 

Ecoair DD3 Simple

Ecoair DD3 Simple to osuszacz adsorpcyjny o przeznaczeniu domowym wyposażony w higrostat. Jego wydajność to 10l/24h, a przepływ powietrza wynosi 279 m³/h. Producent może pochwalić się zastosowanym filtrem antybakteryjnym z nanosrebrem, który pozwala cieszyć się powietrzem wylotowym pozbawionym szkodliwych drobnoustrojów. Urządzenie oferuje 3 tryby pracy: economy, turbo i “Pranie” – jest więc oszczędne, szybkie w działaniu i praktyczne. Dołączony do zestawu wąż do odprowadzania skroplin umożliwia również pracę w trybie ciągłym.

Ecoair DD3 Simple

Osuszacz adsorpcyjny Ecoair DD3 Simple działa cicho (42 dB), a pobór energii w zależności od wybranego trybu wynosi 420 lub 670 W. Urządzenie poinformuje o usterkach lub za niskiej dla jego pracy temperaturze w pomieszczeniu. Producent wyposażył je w duży, 3,5-litrowy zbiornik na skropliny oraz funkcję “Water Full”, dzięki której użytkownik nie przegapi momentu jego zapełnienia. Dla większej mobilności w projekcie znalazły się wygodne uchwyty.

 

Fral FDNF33S

Fral FDNF33S to profesjonalny osuszacz powietrza o wydajności 33l/24h i przepływie powietrza sięgającym aż 380 m³/h. To urządzenie przeznaczone osuszania dużych powierzchni, np. hal przemysłowych czy magazynów. Wyróżnia go solidna obudowa wykonana z galwanizowanej stali lakierowanej epoksydowo, dzięki czemu pozostaje odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Osuszacz posiada wbudowany elektroniczny higrostat, który na bieżąco kontroluje panujące w pomieszczeniu warunki i dostosowuje parametry pracy do zadanych ustawień. Przygotowane fabrycznie przyłącze pompy skroplin pozwala na uruchomienie trybu ciągłego także w warunkach bez odpowiednio dużego spadu.

Fral FDNF33S

Osuszacz powietrza Fral FDND33S jest wyposażony w system odszraniania Hot Gas System, dzięki któremu może pracować w bardzo niskich temperaturach (do 1℃). Zastosowano w nim również filtr z poliuretanu, który chroni przed zanieczyszczeniami najważniejsze komponenty. Zebraną wilgoć magazynuje w zbiorniku o pojemności aż 8 litrów.

 

MASTER DH 752

MASTER DH 752 to osuszacz profesjonalny przeznaczony do pracy w warunkach budowlanych, w magazynach i sklepach o powierzchni do 117 m². Cechuje go wydajność na poziomie do 46,7l/24h i przepływ powietrza sięgający aż 350 m³/h. Urządzenie posiada wbudowany higrostat, dzięki któremu kontroluje warunki panujące w pomieszczeniu i na bieżąco zmienia parametry działania, by dostosować je do zadanych ustawień. Pojawiła się w nim funkcja szybkiego odszraniania, dzięki której może działać w szerokim zakresie temperatur (5-35℃). Producent zadbał również o obecność filtrów, które pochłaniają szkodliwe zapachy, np. podczas malowania.

master dh 752 1672914850

Osuszacz powietrza MASTER DH 752 jest wyposażony w pojemny zbiornik na skropliny (5,7 l) z kontrolą napełnienia, ale umożliwia również stałe odprowadzanie ich do kanalizacji. Sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego panelu elektrycznego. Jego kompaktowa obudowa jest wykonana z odpornego na uszkodzenia metalu, a komfort użytkowania podnoszą wytrzymałe koła oraz uchwyty.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.